Анатолій Гриценко: «Моя позиція: погони має носити лише армія, й більше ніхто. Все решта – від лукавого»
Ви були міністром оборони. Що Вам у той час завадило відродити в армії, власне, українські традиції, зокрема звання, УНР, УПА? Погони у вигляді 5-тикутних зірок – це теж совєтська символіка.
– Я знаю, що на початку становлення незалежності України були такі пропозиції, але вони не знайшли підтримки ні в армійському середовищі, ні в парламенті, оскільки, військові статути – це закони, які затверджуються парламентом. І там були пропозиції замість «рота» називати «чота». Не прижилося воно. І залишили ту класичну систему, яка діє в переважній більшості, повірте, країн світу.
От я, наприклад, за направленням генерального штабу Міністерства оборони навчався у Сполучених Штатах і там були представники 42-х країн світу. У них у всіх – «ескадрилья», «батальйон», «бригада» (у когось є «дивізії», у нас уже немає), «рота», «взвод», «відділення». Тобто в усіх країнах світу не залежно від того, у кого яка була традиція.
Є певні компоненти, які поєднуються співставленням, тим більше, коли міжнародна співпраця має бути зрозумілою. Я не знаю жодної розвиненої армії, в якій би були якісь свої екзотичні назви. Це можливо, хіба що в якихсь африканських країнах.
Якщо Ви хочете розгорнути цю дискусію, я думаю, що її, насамперед, треба вести у військовому середовищі, серед професіоналів, які на цьому розуміються.
Тобто Вас не обурює, що, зокрема, міліція носить на погонах символіку совєтських окупантів? Це в усіх розвинених країнах світу міліція й армія носять на погонах символіку своїх окупантів?
– Давайте відділимо мухи окремо й котлети окремо. Давайте спочатку про армію, тоді про міліцію. Моя позиція: погони має носити лише армія, й більше ніхто. Все решта – від лукавого. Коли десяток силових структур носять погони – це абсолютно непотрібно (ні в СБУ, ні в міліції, ні в службі зовнішньої розвідки). Тим паче, коли все це в такому гіпертрофованому вигляді.
Генерал армії України – Валерій Хорошковський. Це незрозуміло самій армії України як таке може бути. Якщо десь є генерал армії, то він має бути в армії, а не генерал армії прикордонник – Литвин, генерал армії – керівник СБУ, генерал армії – керівник внутрішніх військ, генерал армії – керівник служби зовнішньої розвідки…
Врешті-решт їм треба дати соціальний статус і зняти погони. У мене немає сумніву, що ЦРУ, яка немає військових звань, делікатно скажу, не слабша за своїм потенціалом ніж СБУ.
Скажіть, будь-ласка, чи готова Ваша партія погодитися на праймеріз?
– Так. Я пропоную, щоб ми висунули кілька кандидатів, перевірили їх дипломи. Це перше. І друге – остаточного рішення про те, хто саме буде кандидатами від нашої партії ще немає. В одному окрузі ми висунемо декілька кандидатів, проведемо аналіз, якщо треба, соціальне дослідження і визначимо, хто з них має реальний шанс перемогти. Ми погодимося, щоб ця людина залишилася, а всі інші – зняли свої кандидатури.
І ще одне уточнення: у праймерізі будуть брати участь лише члени партії чи й її прихильники?
– У Вас є свій варіант? Запропонуйте. Якщо знаєте ефективний варіант – запропонуйте, тільки щоб він був недуже грошовитим.
Нещодавно, у Харкові збиралися представники громадськості й пропонували вести переговори з опозиційними силами щодо напівзакритого праймерізу.
– Нехай десь проведуть пілотний експеримент. Якщо воно працює – ми підтримаємо. Нема жодних застережень.
Дуже дякую Вам за розмову.