Лариса Абраменко: «Коли німці вже перебували на підступах до Харкова, для евакуації експонатів виділили один єдиний вагон»

Жанна Титаренко  |  П'ятниця, 23 березня 2012, 20:35
Лариса Абраменко – науковий співробітник Харківського художнього музею, мистецтвознавець.
Лариса Абраменко: «Коли німці вже перебували на підступах до Харкова, для евакуації експонатів виділили один єдиний вагон»

Коли було засновано Харківський художній музей і що Вам відомо про його перші колекції?

– Початок музейної колекції було покладено відомим вченим, громадським діячем, засновником Харківського університету Василем Назаровичем Каразіним, який придбав для колекції університетського музею витончених мистецтв і старовини колекцію графічних робіт. У подальшому цей музей поповнювався декілька разів подібними дарами своїх випускників.

У 1886 році у Харкові відкрився переший на території України і другий в Російській Імперії міський художньо-промисловий музей, який в основі своєї діяльності ставив мету збирання творів російських і українських майстрів.

Обидва ці музеї існували до початку 1920-х років. І сьогодні, в колекції Харківського художнього музею є роботи як із колекції університетського музею витончених мистецтв старовини, так і з художньо-промислового музею.

У 1934 році в Харкові практично всі художні колекції акумулювалися в одному музеї. Він називався «Українська державна картинна галерея», яка була розташована в будинку по вул. Басейна (зараз вул. Петровського). А в будинку, в якому до війни розміщувалась галерея, зараз діє патентно-комп’ютерний коледж.

Колекція галереї нараховувала близько 75 тисяч експонатів. Це був один із найбільших музеїв в СССР.

Колекція була багатюща. Крім живопису, графіки, вітчизняних і закордонних майстрів, тут була цікава колекція писанок (більше тисячі), колекція східної зброї, колекція східних килимів. Таким багатством ми володіли до війни.

Як на колекції музею позначився період Другої світової війни?

– На жаль, доля і влада розпорядились таким чином, що до останніх днів перед окупацією Харкова галерея не була евакуйована. Коли німці вже перебували на підступах до Харкова, для евакуації експонатів виділили один єдиний вагон. Вдалося вивезти в Сибір і Новосибірськ 4 711 експонатів (це із 75 тисяч). Все інше залишалося в окупованому місті.

При першій окупації музей був діючим, називався він «Український художній музей». А в період другої окупації сюди приїхали команда Розенберга, яка займалася вилученням художніх цінностей і вивезенням їх в Німеччину.

Частину колекції, яка виявилася найцікавішою, була упакована й вивезена з Харкова. Нам вдалося відслідкувати шлях цієї частини колекції до східної Прусії. Далі сліди цієї частини колекції втрачені. Куди вона поділася невідомо.

Коли німці втікали з Харкова, вони підпалили будинок галереї разом з експонатами. Дещо вдалося врятувати з вогню мешканцям прилеглих будинків і повернути музею. Це, здебільшого, предмети декоративно прикладного мистецтва, зокрема, фрагменти фарфорових експонатів.

Зараз у нашому музеї зберігаються ці фрагменти. Ми їх називаємо «інвалідами війни», й інколи, на тематичних виставках їх можна побачити.

Чи вдалося після війни хоча б частину експонатів повернути до Харківського художнього музею?

– Після Другої світової війни, та частина колекції, яка була евакуйована, повернулася до Харкова, але вже не в рідний будиночок по вул. Басейна, а в будинок на Раднаркомівській, де й зараз перебуває. І живемо ми тут уже більше 60 років. І звісно ж, за час, що минув після повернення з евакуації, музей поповнився в десятки разів.

Розкажіть, будь-ласка, більше про теперішню колекцію експонатів і що чекає відвідувачів у виставкових залах музею?

– Зараз колекція нараховує близько 23 тисяч експонатів. Звичайно ж, нам уже тісно в цьому будинку. Показуємо ми, в кращі часи нашої активної виставкової діяльності, 7-8% від усієї колекції. І показуємо ми її за тими розділами, які логічно були сформовані в часи життєдіяльності музею, скажімо так.

На сьогоднішній день наш глядач може побачити експозиції українського й російського мистецтва 16 ст. – поч. 20 ст. У нас представлені чудові роботи видатних майстрів російського й українського мистецтв.

Це й Лосенко, й Боровиківський, і Тропінін, й Айвазовський. І роботи Шевченка в нас є. Все це оригінали. І прекрасна колекція художників передвижників, починаючи з Прянішнікова, Крамського, Шишкіна, Літовченка. У нас є чудова колекція робіт Сергія Івановича Васильківського, який ще при житті заповідав місту 1300 своїх робіт.

У нас також представлені роботи нашого земляка Іллі Рєпіна. Наша колекція рєпінських робіт кількісно менша ніж у Києві, але вона цікава тим, що в ній представлені роботи, які належать різним етапам творчості художника.

В експозиції музею представлені чудові роботи ще одного харківського художника  - Петра Левченка. Є й Олександр Мурашко – відомий київський художник-імпресіоніст.

Філіп Малявін, Сєров, Суриков, Нестеров – все це може побачити наш відвідувач в експозиції Харківського художнього музею.

А які роботи Шевченка експонуються у Вашому музеї і як часто їх можуть побачити відвідувачі?

– Тараса Шевченка у нас представлено 4 роботи – це живописний «портрет Горленко», виконаний маслом; акварель «Чикан -Арал»; робота виконана в техніці сепії «Казахські діти байгуші» й автопортрет в техніці афорта. Ці чотири роботи Шевченка належать до постійної експозиції музею.

Крім цього, на першому поверсі музею відвідувачі можуть побачити прекрасну колекцію музею західноєвропейських майстрів. Із зібрання колишнього музею представлений живопис, декілька чудових скульптур і мініатюр західноєвропейських майстрів.

Працюють виставки мистецтва 20-го сторіччя, зокрема, живопис, графіка. І фарфор 20-го сторіччя також представлений у нашому музеї.

Які плани має музей на період проведення «Євро-2012»?

– Що стосується планів пов’язаних з підготовкою до європейського чемпіонату з футболу, то ми плануємо відкрити ще дві експозиції з фондів нашого музею і музею народного мистецтва Слобожанщини (нашого філіалу).

Виставка живопису 1970-2000 років буде логічним продовженням виставки, яку наш відвідувач може побачити вже сьогодні на першому поверсі художнього музею. Це будуть живописні роботи виконані художниками України, Росії та країн постсовєтського простору.

А музей народного мистецтва Слобожанщини покаже роботи зі своїх фондів. На жаль, музей не володіє своїм власним приміщенням і власною експозиційною площею, тому експонує свої виставки в залах художнього музею.

Ось такі виставки відкриються на початку червня, і їх можна буде побачити до середини серпня.

Тобто музей народного мистецтва Слобожанщини входить до складу Харківського художнього музею?

– У нашому місті вже більше 10 років існує і плідно працює музей народного мистецтва Слобожанщини, який був створений на базі Будинку народної творчості, а потім, у силу певних обставин, переїхав у наш виставковий зал, є нашим філіалом і показує свої виставки на наших площах.

Крім музею народного мистецтва Слобожанщини, у склад Харківського художнього музею входить автономний відділ – Пархомівський художній музей ім. Афанасія Луньова, що розташований у селі Пархомівка Краснокутського району.

Чудове місце, прекрасна колекція. Дуже часто Пархомівський музей називають слобожанським сільським Ермітажем.

І цей музей також готується до прийому гостей, які будуть приїздити до нас на футбольні матчі. У них представлена прекрасна колекція починаючи від іконопису 18 сторіччя – до сучасних майстрів. Все це можна буде побачити в час проходження чемпіонату.

Скільки коштують квитки до художнього музею для українських та іноземних громадян?

– Квитки в нас коштують однаково і для іноземних відвідувачів, і для наших рідних українців. Дитячий квиток у Пархомівці коштує 5 гривень, дорослий – 7.

У Харківському художньому музеї діє три окремі виставки: західно-європейське мистецтво; живопис, скульптура і графіка; декоративно-прикладне мистецтво. Вхідний квиток на одну експозицію коштує 7 грн., загальний (на всі експозиції) – 21 грн. Екскурсійне обслуговування коштує 17 гривень з групи.

Дякую Вам за змістовну розмову.

comments powered by HyperComments