Об'єднання українців Росії: життя після ліквідації
А саме - що російська влада упереджено ставиться до діяльності української діаспори. Таким чином, рішення суду знову винесло це питання на порядок денний офіційних українсько-російських відносин.
Така реакція українських дипломатів може пояснюватись образою - російська сторона не виконала свою частину домовленостей: в обмін на зміну керівництва ОУР російське МЗС пообіцяло зберегти організацію як таку. Пройшов час і стало зрозуміло, що цього не відбулось.
Заради об'єктивності потрібно визнати, що російським дипломатам не на руку скандали навколо української громади Росії - Київ при нагоді не пропускає можливості, щоб дорікнути своїм стратегічним партнерам за створення такої проблеми. Тому МЗС РФ намагався зняти це питання з порядку денного україно-російських переговорів. З останніх прикладів таких спроб - лист заступника міністра закордонних справ РФ Григорія Карасіна до Верховного суду напередодні засідання 18 травня. У ньому високопоставлений дипломат інформував суд, що ОУР усунула вказані їм Мінюстом порушення і в подальшому готова приймати додаткові заходи. Проте виявилось, що в Росії зовсім інша "контора" вирішує всі питання і тому прохання МЗС пропустили повз вуха.
Правда й те, що саме російське МЗС, поряд з іншими компетентними відомствами, було серед невдоволених діяльністю ОУР. Бо саме "Об'єднання українців Росії" било на сполох, коли з РФ висилали його членів (Юрій Кононенко), дезавуювало бравадні заяви МЗС Росії щодо ситуації з українськими школами і райдужного стану освіти українською мовою на просторах РФ; критикувало рішення Дмитра Медвєдєва не відправляти посла в Україну; а також захищало Бібліотеку української літератури після того, як "нашисти" та правоохоронці впритул зайнялись пошуком в ній екстремістів. Звичайно, російській владі було дивно і неприємно, коли є якась організація - та ще й всеросійського масштабу, яка ставить під сумнів "єдино правильний курс".
Відповідно до заяви МЗС України, "численна українська діаспора Росії вперше стикнеться із ситуацією, коли українські громадські організації не будуть представлені на федеральному (всеросійському - ред.) рівні". Оскільки ще одна організація - Федеральна національно-культурна автономія українців Росії (ФНКА УР) була закрита раніше - 27 січня 2010 року (цікаво, що тим же самим суддею Верховного суду).
Нюанс полягає в тому, що це трішки не так - вищезгадана ФНКА УР дивним чином відродилась, як птах Фенікс з попелу. Правда, вже в іншому кадровому складі. Правда й те, що назвати її проукраїнською дуже важко. ОУР та інші керівники регіональних українських організації неодноразово заявляли, що її створення - це свідома провокація, аби внести розкол в український рух.
Організація дійсно з сумнівними цілями, складом і керівництвом - бо навіть на свій установчий з'їзд вирішили журналістів не пускати. Водночас її юридичне існування дає можливість вести інформаційні війни - як проти решти українських організацій Росії, так і проти України в цілому. Для чого власне, як говорять співбесідники, вона була і відновлена.
Для ефективного виконання завдань цій ФНКА УР та силам, що стоять за нею, головне - усунути конкурентів, а саме заблокувати створення нової всеросійської організації замість закритої ОУР. Спостерігаючи за подіями після 18 травня стає очевидним, що така робота - у повному розпалі. Так, серед іншого звучать заклики визнати цю "псевдо-українську" ФНКА УР як єдиний всеросійський орган представництва української громади Росії.
Але боятись потрібно не тільки зовнішнього впливу. Самі активісти української громади теж йдуть на досить необдумані кроки. Так, 26 травня в Москві пройде VII-й позачерговий з'їзд ОУР, де буде розглядатись питання про створення нової всеросійської організації, замість ліквідованої. І ось назвати її збираються - громадська культурно-просвітницька організація "Просвіта".
Справа в тому, що, створюючи об'єднання з такою благовидною для України назвою, ініціатори ставлять ще не існуючу російську організацію під серйозний іміджево-інформаційний удар. Бо, наприклад, Всеукраїнське товариство "Просвіта" ім. Тараса Шевченка (м. Київ) створило 21 травня 2012 року УПА - "Українську патріотичну альтернативу", в якій, серед інших, є й такі організації, як Конгрес Українських Націоналістів та УНА-УНСО.
Не треба бути провидцем, щоб не спрогнозувати, що партнерство київської "Просвіти" з такими організаціями буде активно експлуатуватись російською стороною в інформаційних кампаніях для компрометації української організації в Росії. На підтвердження цього факту дехто уже почав називати майбутню російську "Просвіту" "профашистською та пронацистською", "яку Мін'юст РФ, безпосереднім керівником якого є Президент Росії Володимир Путін, ніколи не зареєструє".
Дивно, що цього не враховують в Посольстві України в Москві і активно допомагають у створенні саме цієї організації. При цьому ігноруючи альтернативні пропозиції інших учасників української громади.
ekonomistoff.ru
Як не дивно, але ліквідація ОУР російською владою може зіграти і позитивну роль для українців Росії: з вантажем наявних юридичних проблем утримувати цю організацію на плаву і надалі - це приблизно те ж саме, що вичерпувати воду з розбитого вщент судна. Рано чи пізно воно все одно затоне.
На ОУР варто було б поставити жирну крапку і до цієї теми більше не повертатись. Крім того, з нею у вічність мали б піти і міжособистісні образи серед активістів. Історія зробила гарну послугу, розставивши всі крапки над "і". Тепер же потрібно зосередитись, враховуючи попередній досвід, на створенні "з нуля" абсолютно нової організації - не обтяженої шлейфом внутрішніх суперечок і юридичних проблем.
Для української громади нова організація - рятівне коло. І своєрідне випробування - чи відповідає вона сучасним умовам і вміє в них працювати. А також тест на зрілість: наскільки українці Росії зможуть зорганізуватись - на практиці, а не на словах.
Ігор Соловей, власний кореспондент УКРІНФОРМу в Москві