Екологія життя: Вчені пов’язали втрату біорізноманіття з втратою мов

Четвер, 16 серпня 2012, 08:27
Дослідження показало, що 70 % світових мов поширені в точках з високим ступенем біологічного різноманіття. При цьому, в міру зниження біорізноманіття, культура і мови в цих регіонах також втрачаються.
Екологія життя:  Вчені пов’язали втрату біорізноманіття з втратою мов

Згідно з результатами нещодавнього дослідження, зниження лінгвістичного та культурного різноманіття пов'язане з втратою біологічної варіативності. 

«За оцінками біологів, втрата біологічного різноманіття відбувається темпами, які в 1000 разів перевищують історичну норму, в той час як лінгвісти прогнозують вимирання 50-90% сучасних мов до кінця цього сторіччя», – розповідають автори дослідження.

За словами провідного автора дослідження, Ларрі Горенфло (Larry Gorenflo) з Університету Пенсільванії (США), попередні дослідження ідентифікували географічний зв'язок між цими двома явищами, але не пропонували необхідного рівня деталізації.

Прийнято вважати, що кожна мова належить певній країні, ніби на карті можна поставити точку, яка вказує на місце розташування тієї чи іншої мови. «Але часто зрозуміти дійсну протяжність мови неможливо, – пояснює Горенфло. – Ми використовували уточнені мовні дані, щоб отримати більш ґрунтовне уявлення про те, як мови та біологічне різноманіття залежать одне від одного, і розуміння географічної протяжності мови».

Як зазначають вчені, більш високих результатів їм вдалось досягти після того, як вони розглянули обмежені за площею ділянки з високим рівнем біорізноманіття (національні парки, заповідники тощо). «Коли ми це зробили, ми не тільки отримати уявлення про взаємозв'язок мов і біологічного різноманіття в регіональному масштабі, ми також побачили, що їх спільне виникнення поширене в значно більшому масштабі, ніж ми припускали, – розповідає Горенфло. – Ми не зовсім впевнені, чому це відбувається, але в більшості випадків цілком можливо, що біорізноманітність розвивається як невід'ємна частина культурного різноманіття, і навпаки».

ogo.ua

Дослідники зробили висновок, що з більш ніж 6900 мов, які існують на нашій планеті, понад 4800 припадає на регіони з високим рівнем біологічного різноманіття. Доктор Горенфло описав ці області як «дуже важливі ландшафти», яких «стає все менше і менше», але додав, що дані, отримані в ході дослідження, можуть допомогти в забезпеченні довгострокової охорони.

«Це дає чудову можливість об'єднати зусилля по збереженню як видів, так і культур», – говорить Горенфло. Якщо біологи і лінгвісти об'єднають зусилля, ймовірність отримати фінансування на здійснення проектів по збереженню біологічного та мовного різноманіття як єдиного аспекту підвищується як мінімум вдвічі. «В минулому було важко змусити біологів розглядати людський фактор. Але за останні кілька років все різко змінилось. Сьогодні багато біологів та екологів усвідомили, що люди являються частиною цих екосистем».

comments powered by HyperComments