Микола Оніщук: Заборона на виплату валютних депозитів в інвалюті поки не має сили
Чи можна зараз оформляти заповіт у приватних нотаріусів? Чи краще все-таки піти до державного?
Можна і треба. Крім того, з 1 червня приватні нотаріуси отримали право оформлювати спадщину і свідоцтво права власності на спадок, приймати заходи щодо охорони спадкової власності.
Якщо приватний нотаріус відмовить вам в оформленні, то він втратить право на заняття нотаріальною діяльністю. Міністерство юстиції сьогодні суворо дивиться на те, щоб приватні нотаріальні контори мали сейфи, були обладнані системами безпеки, слідували правилам архівації справ. Тому відмінності у вимогах, стандартах і гарантіях до приватних і державних нотаріусів насправді не існує.
Єдине – вартість оформлення у приватних нотаріусів буде вища. Адже вони, на відміну від державних контор, вимушені платити за оренду приміщення, оплачувати комунальні послуги і інші витрати.
Скажіть, в Україні закони мають зворотню силу?
Згідно Конституції закони не мають зворотної сили, крім випадків, коли вони покращують правове положення фізичної особи.
Нацбанк збирається заборонити виплачувати валютні депозити у валюті, а зобов'яже банки повертати їх в гривні. Наскільки це законно?
Дійсно, Національний банк України наділений повноваженнями щодо встановлення для комерційних банків правил проведення банківських операцій. Проте при введенні нових правил варто враховувати той факт, що акти цивільного законодавства регулюють ті відносини, які виникли з моменту набуття чинності їх. Тому застосування нових правил проведення банківських операцій можливо по відношенню тільки до тих договорів, які будуть поміщені між клієнтом і банком після набуття чинності нових правил виплати валютних депозитів. Тобто, повертаючи кошти по депозитних договорах, які були поміщені в іноземній валюті, потрібно виплачувати їх у валюті. Виплата в гривнях можлива тільки в тому випадку, якщо така умова була передбачена в угоді між банком і клієнтом.
За станом на 08.09.2009 нормативно-правовий акт Національного банку України, відповідно до якого вводиться заборона на виплату волютних депозитів в іноземній валюті і встановлюється зобов’язання банків здійснювати такі виплати в гривні, на реєстрацію до Міністерства юстиції не поступав. А без реєстрації такий документ не може набути чинності.
Ви вважаєте незаконними відмови банків виплачувати депозити, терміни яких закінчилися під час роботи в цих банках тимчасових адміністрацій? Що робити вкладникам?
Сьогодні ситуація така. 5 серпня 2009 року набув чинності закон «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України про особливості проведення заходів щодо фінансового оздоровлення банків». Цей документ, на жаль, погіршив положення вкладників банків.
До 5 серпня, якщо термін дії депозиту закінчувався в період, коли діяла тимчасова адміністрація банку, на такий внесок мораторій не розповсюджувався. Тобто банки були зобов'язані виплачувати всю суму. Новим законом, який почав діяти з 5 серпня, парламент істотно звузив права вкладників. Тепер під час дії повного мораторію, введеного НБУ, будь-які обов'язки цього банку по депозитах не підлягають виконанню (цим законом передбачена можливість введення НБУ двох режимів мораторію на задоволення вимог кредиторів банку: повного або часткового). Таким чином, для визначення об'єму обмежень, пов'язаних з веденням мораторію, необхідно аналізувати конкретну ухвалу НБУ по конкретному банку.
При цьому законом скорочений термін дії мораторію до 3 місяців. Але НБУ має право продовжити його термін ще на 6 місяців. Таким чином, заборона на виплату депозитів від 5 серпня 2009 року може бути встановлений на строк до 9 місяців.
А є якісь виключення, наприклад похорони або хвороба?
Всі комерційні банки, якщо мова йде про такі події, вважають їх достатньо вагомими причинами, щоб знайти способи і можливості для виплати певних сум. Якщо у вас склалася подібна ситуація, звертайтеся в банк, пишіть заяву на ім’я керівник банку, і сподіватимемося, що ви знайдете підтримку. Посилайтеся на закон і на мене, як на члена ради НБУ.
Міністерство юстиції за дорученням уряду звернулося до суду щодо резиденції «Межигірря»? Чи реально це? Або все затихне після виборів?
Ми живемо в правовій державі, і якщо йде мова про об'єкти права власності, то такі спори повинні вирішуватися виключно в суді. У зв'язку з цим уряд України прийняв рішення почати нову судову процедуру відносно майна, зокрема дачи «Межигірря».
Зараз фахівці, яким доручено готувати цей позов, закінчують роботу. Яким буде рішення суду, важко спрогнозувати, оскільки судові процедури включають ряд інстанцій. Єдине, в чому можна бути впевненим, що Мінюст відстоюватиме інтереси держави і закону.
Скажіть, як вирішити питання про заміну судді, який неадекватно ухвалює рішення?
Ви або ваш адвокат можете поводитися з письмовою скаргою на цього суддю. Якщо його порушення серйозні, тоді я, як член Вищої ради юстиції, маю право порушити проти цього судді дисциплінарне переслідування. Буде проведена перевірка обставин, за яких були здійснені порушення, і якщо це підтвердиться, тоді до судді можуть бути застосовані заходи дисциплінарного стягнення, включаючи припинення його повноважень як судді.
А електронною поштою можна?
Можна. Електронні звернення також приймаються до розгляду.
Україна потрапила до чорного списку європейських держав, судів, що нехтують рішеннями. Чому рішення судів в Україні так погано виконуються? Чим нам загрожує знаходження в чорному списку?
Дійсно, Єврокомісія виступила з відповідною заявою. В першу чергу мається на увазі те, що останнім часом побільшала кількість звернень українців до Європейського суду унаслідок невиконання вирішення національних судів.
З 550 рішень, прийнятих Європейським судом з прав людини (починаючи з 2001 року), майже половина стосується невиконання рішень національних судів. Найчастіше це невиплата зарплати, надбавок або регресів шахтарям або працівникам освіти. І якщо з останніми ситуація дещо покращала, то по шахтарях залишається як і раніше значна сума заборгованостей. Причина ситуації, що склалася, в тому, що законом України «Про забезпеченнґ стабільного розвитку підприємств паливно-енергетичного комплексу» введений мораторій на виконання вирішень суду, у тому числі і по виплаті зарплат. Європейський суд такого не визнав. Моя публічна позиція з цього приводу відома. Більш того, ми розробили проект закону, який пройшов вже перше читання, і якщо парламент запрацює, то сподіваюся, закон буде прийнятий в цілому. Цей закон повинен відмінити мораторій на виплату зарплат і інших платежів соціального характеру, які утворилися або можуть утворитися в майбутньому. Якщо такий закон з'явиться, впевнений, ситуація значно покращає.
Крім того, як міністр юстиції ініціював, щоб в проекті Державного бюджету на 2010 рік були передбачені кошти для погашення заборгованості, яка виникла по зарплаті названих професій. Адже для багатьох зарплата – це єдине джерело доходів.
Також Міністерство юстиції підсилює заходи відповідальності проти тих, хто, посилаючись на відсутність грошей, взагалі зарплати не платить. За таке порушення ми через зміну законодавства, зокрема закону України «О виконавчому виробництві», пропонуємо ввести адміністративний арешт. Сподіваюся, це поліпшить ситуацію з виплатами.