Костянтин Косяченко: За підробку ліків потрібно саджати
Костянтин Леонідович, звідки ж беруться фальшиві ліки?
Підроблені ліки найчастіше проводяться в країнах третього світу або підпільно навіть в Євросоюзі, а потім їх нелегально завозять до нас. Ще іноді в пресі з'являються вісті про те, що в Україні начебто виявили підпільний завод, але це - одиничні випадки. Об'єм фальсифікату на вітчизняному ринку невеликий - близько 1%, і це дуже хороший показник, оскільки в інших країнах ця цифра може коливатися від 10-30% (по даним ВОЗ, в Росії ходить близько 10% підробок, в Європі - 7%).
Але бувають і скандали, як з Пенталгіном, коли цілком офіційно його виробляли нарівні зі справжнім на одному і тому ж підприємстві Володимира Бринцалова. Взагалі я вважаю, що за підробку антибіотиків і кардіопрепаратов потрібно садити у в'язницю. Адже людина, сподіваючись отримати експрес-допомогу, серйозно ризикує своїм здоров'ям і навіть життям.
Як ви вважаєте, чому підробки взагалі потрапляють в наші аптеки?
Це рідко буває злий намір. Це, скоріше, проблема кадрів, недостатній рівень кваліфікації тих працівників, які товар приймають. Якщо фахівець досвідчений, він відразу ж визначить поганий товар і поверне його. А куди його дівають потім - нам невідомо.
Як ви відноситеся до інтернет-аптек? Адже зараз доставки додому користуються великою популярністю.
Негативно відношуся. У Європі, до речі, вони вважаються найпопулярнішими шляхом розповсюдження фальшивих ліків. Давайте міркувати логічно: адже лікар дасть вам рецепт, і в аптеці провізор зрозуміє, що саме вам потрібно. А що в інтернет-аптеці? Приїде простій кур'єр, який в ліках і не розбирається і, можливо, привезе зовсім не те.
Чому на одні і ті ж ліки ціна може коливатися, наприклад, від 20 до 50 грн?
Ми намагаємося це якось упорядкувати введенням реєстрації цін на ліки, щоб була межа, вище якої ціна призначатися не може. Зараз є тільки регулювання націнки. Але, самі розумієте, що для регулювання все одно потрібна база. Приведу приклад: приходить препарат від компанії Х за 1 грн, і той же препарат від компанії Y за 2 грн. Тут націнка вже ролі не грає. Потрібна первинна ціна виробника як основа. І якщо ліки, собівартість яких 1.5 грн, продають по 1 грн, ось тут може з'явитися побоювання, що це - фальсифікат.
Коли можливе введення цієї реєстрації?
Якщо відповідна ухвала Кабміну буде прийнята, то, думаю, що тверді ціни на основні групи ліків, що входять в національний перелік, будуть позначені вже до Нового року.
Розкажіть, як же в аптеці не купити підробку?
Покупець повинен розглянути упаковку і прочитати вкладиш. Якщо говорити про органолептичний метод визначення (органолептіка - метод визначення показників якості продукції на основі аналізу сприйнять органів чуття - зору, нюху, слуху, дотику, смаку), то насторожити може запах, пошкоджені краї упаковки, незвичний колір або форма пігулок, вкраплення, яких бути не повинно.
Але якщо ми все-таки купили фальшивку, куди можна поскаржитися, щоб відновити справедливість?
У кожній області є інспекція з контролю за якістю лікарських засобів. І в кожній аптеці в куточку споживача є телефон цієї інспекції. Там вам дадуть кваліфіковану консультацію. Наприклад, якщо упаковка ліків, форма пігулок помінялася або ви відчули, що звичні засоби не допомагають. Але аналіз спірних ліків відразу робити не будуть. Якщо до цього дійде, співробітники інспекції прийдуть в аптеку, де був придбаний препарат, і вилучать його. Адже може бути ще і такий випадок, що людина, яка купила ліки, сам прострочила термін придатності або неправильно зберігала препарат.
А чи можна повернути свої гроші за неякісні ліки? Адже зараз вони стоять дуже недешево.
Звичайно, можна. Адже не підлягають поверненню або обміну тільки ліки належної якості.
Чи можуть відібрати ліцензію у аптеці, яку зловлять на торгівлі підробленими ліками?
Можуть. Але, на жаль, це не так просто із-за лояльності нашого законодавства. По-перше, ми повинні попередити аптеку за 10 днів, що буде перевірка. За цей час, погодитеся, недобросовісні працівники аптеки встигнуть добре підготуватися. Якщо раптом цього не трапиться, і не дуже розторопний аптекар зазівається, то на перший раз накладається штраф. Максимально ця сума складає 170 грн. І лише після другої перевірки, якщо порушення будуть знову виявлені, ми можемо анулювати ліцензію. Я вважаю, що це - несерйозне покарання. Наприклад, у Франції за торгівлю фальшивими ліками карають як за торгівлю наркотиками.
Об'єм лікарського ринку в 2007 році складав 2,3 млрд доларів. А яка цифра зараз?
Приблизно така ж. Були прогнози, що ця цифра досягне 3 млрд, але цього не трапилося. Може, вона трохи менша, із-за зростання долара. Зараз існує така тенденція, що люди почали купувати українські препарати. На ринку ліків 78% - це вітчизняні препарати, а 22% - імпортні. Але який парадокс виходить - 30% обороту приносять наші ліки, а 70% - імпорт. Ось така дика диспропорція.
Нагадаємо, в квітні 2009 року народний депутат України Віктор Корж заявив, що уряд Тимошенко зруйнував одну систему контролю якості ліків, а іншу «недосоздало».
Нагадаємо також, що 6 жовтня 2009 року Верховна Рада прийняла за основу проект закону «Про мораторій на підвищення цін і тарифів на лікарські засоби і вироби медичного призначення».