Григорій Лук`яненко розповів, як пройшов фестиваль патріотичної пісні «Рутенія»
Головний організатор фестивалю «Рутенія» та член однойменного гурту Григорій Лук’яненко розповів, як пройшов фестиваль.
Коли і як виникла ідея проводити фестиваль патріотичної пісні?
Ідея проведення фестивалю виникла в нас на пам’ятному вечорі в честь нашого товариша і просто гарного співака Костя Єрофеєва. Він був солістом нашого гурту «Рутенія». Сталося це в 2008 році. Коли ми влаштували вечір пам’яті то зрозуміли, що можна буде організувати відповідний фестиваль. Тоді був концерт, на який прийшло багато музикантів та поетів. Це була моя ідея – започаткувати фестиваль «Рутенія». Я був його основним зачинщиком. Так в 2009 році вперше пройшов фестиваль патріотичної пісні «Рутенія». Тоді ми зібралися в Києво-Могилянській академії. З тих пір проводили фестиваль в різних місцях – в Мамаєвій Слободі, парку імені Шевченка, Будинку художника та Маріїнському парку. А цього року нам вдалося це зробити на Майдані.
Як пройшов цьогорічний фестиваль? Чим він запам’ятався в першу чергу?
Зараз важко відповісти на це питання. Було багато вражень. Багато нових учасників. Я б сказав, що цьогорічний фестиваль був найбільш вдалим. В нас була найкраща сцена і найкращий звук за всі ці роки. Виконавці були прекрасними і талановитими. Мені вони дуже сподобались. Вони були найкращими. До того ж, цього року нам допомагало Міністерство культури України. Як це сталося? Мабуть, це все через ті події, які сталися в країні. Завдяки ним Міністерство культури почало опікуватися українською культурою. Вони погодились допомогти нам, коли ми до них звернулися.
Що ви скажете про харківських виконавців – Люцину Хворост та Миколу Воловика?
Вони гарні виконавці. Мені дуже сподобалася їхня творчість. Їх стиль дуже приємний. Все в них гарно та професійно. Є хороші тексти в чудовій обробці та їх професійна передача .
Чим для вас є патріотична пісня? Чи сприяє вона розвитку патріотизму?
На мою думку, патріотична пісня – це не тільки прапори та кулемети. Як на мене, пісня «Рідна мати моя» є найбільш патріотичною, хоча на даний момент частіше звучать саме військові пісні. В нас є талановиті виконавці патріотичної пісні. Але їх порівняно мало. Тому будемо сподіватися, що ситуація зміниться і ми будемо рухатися в правильному напрямку. Чи сприяють ці пісні розвитку патріотизму? Так, звичайно. Інакше ми б не робили цей фестиваль. На маю думку, якщо людина не любить свою батьківщину, то наслідком цього може стати те, що ми маємо зараз. Без любові до своєї землі ми не можемо нормально жити. Тому я вважаю, що українська пісня може стати основою для виховання патріотизму.
Розкажіть, будь ласка, про свій виступ на фестивалі.
Так, я завжди беру в ньому участь у складі гурту «Рутенія». Цього разу ми повторили ті пісні, які виконували раніше. Я виступив разом з Нелею Франчук. Це лауреат фестивалю «Оберіг», автор та виконавець наших пісень. На мою думку, ми гарно виступили. Музика прозвучала в правильному настрої. Хоча це суб’єктивне враження. Збоку це звучить не так, як зі самої сцени.