Шарівка: шанс на життя (фото)
- Ви укладаєте договір строком на 25 років. Що вас спонукало до такого рішення?
Юліана: Ми дотримуємося ідеї, що «краса – врятує світ», і його й справді потрібно рятувати! Люди, які живуть у квадратних будинках і не знають краси природи – у них не має відчуття прекрасного. А це відчуття надає фундамент у житті та орієнтир, адже, зараз так мало орієнтирів! Ми повинні думати не лише про себе, а й відчувати відповідальність за навколишнє середовище, в якому живемо. Ось ця відповідальність й підштовхнула нас до того, щоб це зробити! Ми поміркували: «хтось це повинен зробити, а якщо у нас вийде!?»
- Хто опікувався до Вас Шарівським палацом?
Олексій: У Шарівському Палаці з 1925 року був туберкульозний санаторій, і досі він знаходиться на комунальному забезпеченні закладу охорони здоров’я Шарівський туберкульозний центр санаторію. Чотири роки тому з Шарівки виїхали всі хворі, однак залишився ще колектив: адміністрація, охоронці, які й врятували пам’ятку від банального розграбування. У місцевому бюджеті коштів не має ні для господарювання, ні, тим паче, для відновлення. І тому ми вирішили виступити з ініціативою, щоб передали палац на баланс Благодійного Фонду. Ми тоді вже разом піднімемо громадськість, меценатів й почнемо рятувати пам’ятку.
- На вашу думку, чому пам’ятка на межі знищення?
Олексій: Я думаю, що основна причина – це відсутність господаря, який би ставився до пам’ятки з любов’ю, по-господарськи, і з бажанням її зберегти. Навіть, коли там був санаторій, то він опікувався хворими. А через те, що не було власника та достатнього фінансування, палац не реставрували так, як він того потребував.
Юліанна: І мабуть ще й тому, що у нашій державі не має довгострокових проектів, і, зазвичай, про пам’ятки культури забувають…
- Які першочергові кроки задля збереження цієї мам’ятки?
Олексій: У палаці поганий дах, вода тече по стінах, розмиває й руйнує розписи; деякі будівлі вже просто обвалилися!.. Відсутня …система, зруйнована тераса, парк заростає чагарниками, - й все цінне, що там є, втрачається. З року в рік, потрібно більше коштів, щоб повернути палац до того стану, в якому він мав би бути. Найперше зараз потрібно полагодити дах на тих будівлях, які є пам’ятками культурної спадщини національного значення. Потім ми мусимо зробити водовідведення та гідроізоляцію фундаментів, бо вода потрапляє у фундаменти - й надзвичайно волого у палаці! А після цього ми маємо відновити електропостачання, зробити опалення і провести повну капітальну санітарку обробку – дезінфекцію після туберкульозного санаторію. Завдяки цьому, по-перше, палац перестане руйнуватися, а по-друге, його можна відкрити для відвідувачів, адже, там буде безпечно знаходитися.
- Чи вдалося вже укласти попередні домовленості?
Олексій: Ми ще не могли укладати домовленості, бо ми ще не підписали до кінця договір оренди, зараз тільки обговорюються його положення. Але є попередня зацікавленість багатьох суб’єктів: компаній, меценатів, фондів. Ми зараз розробляємо форми співпраці, як ми зможемо долучати до співпраці цих добродіїв. Сьогодні ж ми проводимо круглий стіл у Харкові для того, щоб вибудувати якомога ширше коло партнерів: місцевих активістів- ентузіастів, які допомагатимуть нам у порятунку туристичної пам’ятки.
- Чи можете ви назвати суму, яка потрібна для відновлення?
Олексій: Так, ми рахували. На першочергові заходи (ті, які я вже прераховував) потрібно мільйон гривень. А загалом на всю реставрацію парку та палацу десь від 40-50 мільйонів гривень потрібно. Так, суми великі, але ж це не одномоментно. Реставрація може тривати десь до 10 років. Неможливо зробити все достатньо швидко, будемо поступово покращувати стан палацу.
Довідка:
Шарівський палац – це унікальний пам’ятник архітектури і паркового мистецтва ХІХ поч. ХХ ст., об’єкт національної культури, памятка міжнародного значення. Він знаходиться близько 60 км від Харкова у с. Шарівка Богодухівського району. Шарівський палацо-парковий ансамбль був заснован на початку ХІХ ст. Наприкінці цього ж століття він перейшов у власність барона Леопольда Кьоніга, який розбудував палац та зробив розкішний парк. З 1925 по 2008 рік у Шарівському палаці знаходився туберкульозний санаторій.