ЧЕСЬКИЙ ПОЛІТОЛОГ: ЗЕМАН ГАНЬБИТЬ ЧЕСЬКУ РЕСПУБЛІКУ...

Понеділок, 24 листопада 2014, 22:37
Чи є рація в чеських антипрезидентських протестах? Чи відвідає в січні наступного року Володимир Путін Прагу? На що недужає чеська спільнота? Про це празький кореспондент Deutsche Welle Микола ШАТИЛОВ говорив з відомим чеським політологом Богумилом ДОЛЕЖАЛОМ.
ЧЕСЬКИЙ ПОЛІТОЛОГ: ЗЕМАН ГАНЬБИТЬ ЧЕСЬКУ РЕСПУБЛІКУ...

Микола ШАТИЛОВ: Президент Чехії Мілош Земан повідомив, що запросив на січневі урочистості з нагоди 70-ої річниці звільнення нацистського табору «Освенцім» представників чотирьох держав-переможниць, а серед них і Володимира Путіна. Чи не є контроверсійною така ініціатива?

Богумил ДОЛЕЖАЛ: Президентська адміністрація подала згадане повідомлення в стилі «вірменського радіо»: годі було втямити, що воно і до чого. Зрештою, виявилося, що перша – неполітична – частина урочистостей відбуватиметься в польському Освенцімі, куди приїдуть колишні в’язні та родичі нацистських жертв, а друга – політична – перенесеться до Праги. Усім, за винятком, може, Мілоша Земана, відомо, що в Польщі Путін – небажаний гість, та й сам він аж ніяк не прагне її відвідати. А не відвідавши Освенціма, як він може з’явитися в Празі? Запрошення не котроверсійне, воно – нісенітне...

М. Ш.: Празька газета Lidové noviny зауважує, що запрошення, яке Мілош Земан надіслав Володимиру Путіну, не більше ніж жест ввічливості...

Б. Д.: Так, так, ввічливості... (сміється) Маємо Богу дякувати, що «батюшка» Путін не ощасливить нас своєю появою, а заразом і появою ввічливого почту (сорок дивізій та дві тисячі танків). Інак усіх, що не вітали його з належним захватом, він би пошив у заперечники голокосту.

 

ПОМІДОР – ЗБРОЯ ПРОТЕСТАНТІВ

М. Ш.: Останніми днями чеські політики запевняють одне одного, що не годиться кидати на главу держави помідорів, яєць та іншої сільськогосподарської продукції, як це сталося з Мілошем Земаном на пам’ятній акції в університетському містечку «Альбертов»...

Б. Д.: Сказав би так: коли тисячний натовп демонстрантів кидає на політика помідори, це означає, що демонстранти зловживають своєю кількісною перевагою. Але чисто по-людськи я студентів розумію: угледівши Земана, важко не зірватися з ланцюга. Ну, а якщо наші політики мають на оці «святість» президента, то вона якраз і потребує нівеляції. Хоч би і не зовсім в адекватний спосіб.

М. Ш. : А як ви, Богумил Долежал, сприймаєте протести чеської громадськості, яка обурена промосковськими заявами пана Земана і його відверто антиукраїнською позицією?

Б. Д.: Не потаю, що мене такі протести тішать, бо Земан, я певен, ганьбить Чеську республіку. Не бачу нічого скандального і в присутності на Альбертові президентів сусідніх країн. Можливо, крім того, що студентське яєчко нагодою влучило в президента Німеччини. Земанові поплентачі спробували скористатися з цього інциденту, але, на щастя, німецьке посольство все швидко і професіонально залагодило.

 

ЗЕМАНА ГЕТЬ! А ХТО НАТОМІСТЬ?

М. Ш.: В соціальних мережах трапляються твердження, що чеський президент загрожений імпічментом. Наскільки обґрунтованими видаються вам такі твердження?

Б. Д.: Маю за свій обов’язок підкреслити, і то з огляду на деякі істеричні голоси в мережах, що політична вага демонстрацій, про які ми говоримо, не аж така й велика. У Празі в них брали участь сотні й сотні людей, у Брні їх було вже ледве дві сотні, а в Остраві – два десятки. А тому погоджуюся з коментатором Даном Драпалом, який написав: нема підстав уважати, що Земанових неприхильників побільшало від президентських виборів.

М. Ш.: Перед п’ятнадцятьма роками, коли Мілош Земан був прем’єр-міністром, протиземановська петиція «Дякуємо, ідіть!» зібрала двісті тисяч підписів, але не викликала його відставки. Чому?

Б. Д.: Пам’ятаю. Протести були могутніші за теперішні, а скінчилися пшиком. Причина полягає в тому, що проблема «Земан» є лише однією із складових, хоч і вельми важливою, більш широкої проблеми, яку можемо визначити як «автократія та олігархія». Протестний рух матиме шанс на успіх, якщо в його підґрунті лежить чітка політична концепція, певна життєздатна ідея. Вигукнути «ідіть!» – замало, бо не ясно, хто ж має прийти натомість.

М. Ш.: А якби чинний чеський президент усе ж таки пішов або «його пішли»?

Б. Д.: Відбулися б знов-таки всенародні, на чому наголошую, президентські вибори, а в таких виборах переміг би чинний міністр фінансів, він же – мільярдер, олігарх й політик з автократичними замашками, Андрей Бабіш. Зміна? Шило на мило. Отже, позбутися Земана – це завдання більш складне, ніж багатьом здається. А протести? Вона мають, звичайно, свою вагу, але в підготованому певним чином суспільстві. Чеське ж суспільство залишається непідготованим і дезорієнтованим.

Прага

 

comments powered by HyperComments