Польський українознавець Томаш Стриєк у Харкові презентував збірку вибраних статей на тему гуманітаристики, історії і політики

Аріадна Скела  |  П'ятниця, 15 травня 2015, 11:00
На презентацію книжки Томаша Стриєка завітало чимало істориків та представників інших гуманітарних наук Харківщини. Захід пройшов у дві частини.
Польський українознавець Томаш Стриєк у Харкові презентував збірку вибраних статей на тему гуманітаристики, історії і політики

Володимир Склокін, історик, модератор заходу

- У першій частині нашого заходу ми поговоримо про цю книжку, як і чому вона з’явилася, кому присвячена.  Під час другої частини зустрічі ми поміркуємо над тим, якого минулого потребує майбутнє України, якою є роль історії і пам’яті в сучасній ситуації, якою має бути політика державна щодо пам’яті та історії. Яка роль гуманітарія і історика під час війни.

Перед початком обговорення збірки експерти з історії познайомили аудиторію з самим автором книжки Томашем Стриєком.

Володимир Маслійчук, історик, кандидат історичних наук

- Томаш Стриєк, окрім того, що він історик та українознавець, він великий мандрівник та екскурсовод. Він з юності захоплюється мандрівками, і ці подорожі вплинули на написання низки речей і сфери його зацікавлень.  Зі студентських  років Томаш цікавиться українською проблематикою та питанням польсько-українських взаємин, проблемами пам’яті та історії. Перед нами людина, яка не лише є істориком, а й людина, яка сприймає багато інтелектуальних течій, яка спостерігає за низкою процесів, про які ми можемо лише здогадуватися. Він мандрував територією Лемківщині, враження, які залишилися у Томаша від подорожей Україною, відбилися у його багатьох працях.

Проф. Томаш Стриєк, історик і політолог, провідний польський українознавець

- Назва збірки статей «Невловні категорії: нариси про гуманітаристику, історію і політику» виникла завдяки усім нам, хто працював разом зі мною над книгою,  хто сьогодні присутній в цій залі, я маю на увазі історика Володимира Маслійчука, історика-полоніста Сергія Сєрякова та історіографа Володимира Склокіна. Ця книга – це вибірка матеріалів за всі мої роки діяльності як історика. Основними поняттями збірки є нація, пам'ять, перехідна справедливість та національна історія.

Книга Томаша Стриєка складається з двох частин. Перша з яких присвячена українським інтелектуалам 20 століття, історикам і тому, як вони, ці історики, формували поняття пам’яті. Друга частина про націю та націотворчі процеси в історії. Як фахівець з історії Томаш Стриєк є прихильником конструктивістських підходів у розумінні поняття нації. Нація, за словами Стриєка, не є категорією постійною, оскільки нація здатна завжди до змін, до розвитку, до вдосконалення. У збірці також представлено два типи есеїв, перший - це історіографія польських гуманітарних наук. Мова йде про те, які відбувалися дискусії між істориками на тему нації та як вони вживали ці поняття щодо України. У першій частині також є два есеї на тему дослідження категорії пам’яті.

Володимир Склокін, історик

- Ідея появи книжки «Невловні категорії: нариси про гуманітаристику, історію і політику» виникла два роки тому. Мені здається, що сьогодні, коли ця книжка з’явилася кілька тижнів тому, вона є більш актуальною, ніж вона була б два роки тому. Бо саме сьогодні питання ролі і пам’яті в сучасній Україні є особливо болючими, бо протягом останнього року відбувалася інструменталізація цих проблем на фоні військового конфлікту, від якого щодня гинуть на фронті люди. Головне завдання істориків, політологів  – задуматися над тим, якою має бути місія гуманітаріїв, які розповідають нащадкам про історію, з огляду конфлікту, суперечок між Україною та Росією.

Сергій Сєряков, історик-полоніст, кандидат історичних наук, доцент історичного факультету

- Я скажу кілька слів від самого тексту збірки статей Томаша Стриєка, який я переклав. Я хочу сказати, що рефреном в збірці Томаша звучить два поняття – це поняття нація та історична пам'ять. Обидва ці поняття, на мою думку, є досить актуальними для сьогодення України.

 

comments powered by HyperComments