Яка користь Україні від Асоціації з ЄС?

Олександра Суфіянова  |  П'ятниця, 29 січня 2016, 19:54
Від 1 січня 2016 року офіційно набула чинності Угода про зону вільної торгівлі між Україною та Європейським Союзом (ЄС). Це, певні експерти, має відобразитися в багатьох сферах життєдіяльності.
Яка користь Україні від Асоціації з ЄС?

Новаційні технології в енергетиці, модернізована аграрна сфера, страхова медицина, нововведення в торгівлі, реформування вищої освіти, підтримка та розвиток культури, а ще мобільність мистецтва, - у зв’язку із тим, що від нового року запрацювала економічна частина Угоди про Асоціацію між Україною та ЄС, в державі слід чекати на чималі зміни.

У політичній сфері треба сподіватись, як мінімум, на низку форумів задля проведення політичного діалогу на міністерському рівні у рамках Ради з питань асоціації, переконані фахівці. За словами юриста адвокатської компанії «Лихачов та партнери» Романа Лихачова, «це забезпечить спільну підтримку тісних і тривалих відносин на підґрунті загальних цінностей у повній відповідності з демократичними принципами, верховенством права, належним державним управлінням».

Щодо торговельної галузі, то в цьому питанні Україна повинна скасувати імпортні мита на товари з ЄС, а це означає, що збільшиться кількість дешевих харчів з Європи (до того ж частину цих продуктів завозитимуть з Литви та Польщі, які дуже активно відстоювали Угоду про Асоціацію, тому дуже хочуть побільше реалізувати цих товарів на території України). Та це ще не все, мита мають скасувати на одяг, взуття та чимало інших товарів.  А от стосовно автівок та побутової техніки, то від скасування мита ціна їх майже не зменшиться, бо зараз їхня вартість більше залежить від курсу гривні, ніж від мита, переконані фахівці.

Повертаючись до продуктів харчування, слід зауважити, що Угода про асоціацію з ЄС має дати шанс європейським фірмам без перешкод завозити в Україну харчі за всіма європейськими стандартами. І тут обов’язково варто згадати про продукти з ГМО (продукти, в яких використовуються замінники натуральних речовин), адже, згідно зі стандартами ЄС, в Європі можна виготовляти продукти з ГМО і продукти, де частково використовують замінники. Наприклад, під час виготовлення ковбаси можна використовувати 10-20% натурального м’яса, а у більшу частину класти сою та відходи від м’ясної промисловості.

Ясно, що застосування харчів, в яких є ГМО, допоможе виробникам у Європі істотно знизити вартість продуктів харчування та запропонувати їх мешканцям України за найнижчими цінами. Слід сказати, що такі харчі матимуть відповідні маркування та склад. А це означає, що українці перед тим, як придбати ці дешеві продукти, мають прочитати текст на етикетці (з чого продукт зроблений), а далі все залежатиме від споживача: купувати дешеві харчі з ГМО із Європи чи більш якісну їжу, українську.

Отже, дешева їжа з ГМО допоможе вирішити питання зростання доходів українців. Бо зараз дуже складно буде підняти пенсії та зарплати, а цими дешевими продуктами з Європи хоча б трохи можна забезпечити жителів України, які зможуть хоч якось урізноманітнити своє харчування завдяки їжі з Європи.

Асоціація з ЄС сприятиме тому, що українці поступово ставатимуть більш заощадливими, як європейці: менше грошей витрачатимуть на харчі та інші речі, навіть враховуючи низькі доходи.

Завдяки Угоді про Асоціацію зміни торкнуться і інших питань: починаючи від охорони навколишнього середовища та природних ресурсів до сільського господарства, медицини та освіти. «Очікується підвищення конкурентоздатності сільськогосподарського сектора та ефективності ринків, як і умов для інвестування. Буде проводитися підтримка інновацій за допомогою досліджень та розширення сфери послуг для сільгоспвиробників. Слід чекати на реструктуризацію та модернізацію транспортного сектора України, адже його поступово наближатимуть до стандартів та стратегій, які діють в ЄС», - переконаний юрист Лихачов.

Загалом же практичні аспекти асоціації з ЄС залежать перш за все від того, як до її реалізації поставиться Уряд. Тому всі перераховані вище зміни в різних сферах життя України відбудуться лише за умови, якщо українські урядовці візьмуться як слід за голову і проведуть реальні реформи, а не просто суто косметичні зміни, - такої думки дотримується політолог Вячеслав Ільченко. «Угода про Асоціацію між Україною та ЄС – це всього тільки перелік стандартів, яким повинна відповідати українська економіка і українська держава. А ми прекрасно знаємо, як у нас люблять ці стандарти реалізовувати. Як приклад – історія із виконанням вимог з дерегуляції газового ринку - вся дерегуляція звелась до створення низки контор-прокладок, і на папері ринок є, а в реальності - люди як не мали змоги купувати газ за конкурентними цінами, так і не мають».

За словами Ільченка, реформи сьогодні є переважно на папері. Наразі Україна повторює шлях Туніса, який підписав Угоду про Асоціацію з ЄС у 1998 році, а її реалізація була бутафорською, що і стало причиною наступного етапу Жасмінової Революції у 2011 році.

«Перспектив ми не побачимо стільки ж, скільки у нас продовжуватиметься декларативність реформ. А от виклики з'являться дуже швидко, і найбільш болючим із них буде трудова і ділова міграція. Не секрет, що в Україні найбільше в ЄС, а може й в світі, навантаження на заробітні плати працівників. Не говорячи вже про величезне приховане безробіття. Асоціація з ЄС призведе до третьої (чи уже четвертої) хвилі трудової міграції на Захід, на цей раз уже легальної», -  підкреслює Вячеслав Ільченко. За твердженням політолога, жодний жорсткий візовий режим не стане на заваді цій міграційній хвилі, оскільки вона вже триває на повну силу, з України виїздять представники різних професій, найбільше покидають Батьківщину спеціалісти ІТ-індустрії (чимала кількість цих фахівців вже поїхала до Польщі, адже там створили для них комфортні умови, а в Україні цю галузь чи не щотижня «пресують», в офісах відомих IT-компаній проводять обшуки). «Зрозуміло, що в умовах євроасоціації бізнес, для якого релокація несуттєво змінить ринкову нішу, буде виїздити в інші країни. А оскільки внутрішнє споживання у нас дедалі схлопується, і все більше фірм шукають ринки за кордоном - неважко уявити собі обсяги ділової міграції. Все це складе основу найбільшого виклику - катастрофічного зменшення бюджетних надходжень. І вирішувати його доведеться швидко, і фіскально-директивні методи, до яких все більше звикає наш Уряд, тільки погіршать ситуацію», -  наголошує політолог.

Отже, як би по-різному експерти не висловлювали свої точки зору з приводу змін, які мають початися у зв'язку із запрацюванням економічної частини Угоди про Асоціацію з ЄС, суть цього документа в тому, аби бути не просто папером, в якому міститься перелік європейських стандартів, а справжнім орієнтиром для українських урядовців у проведенні реальних реформ.

 

 

 

 

comments powered by HyperComments