Юлія Світлична: «Моя основна задача – зберегти у регіоні стабільність та продовжити його соціально-економічний розвиток»

Ростислав Касьяненко  |  Понеділок, 19 вересня 2016, 09:01
Виконуюча обов'язки голови ХОДА - про економічну самодостатність регіону, опорні школи, дорогу Чугуїв-Мілове та сумський напрямок, бюджетну децентралізацію, добровільне об'єднання територіальних громад, питання до Чугуївського і Великобурлуцького районів, та роботу з нинішнім головою Адміністрації Президента Ігорем Райніним.
Юлія Світлична: «Моя основна задача – зберегти у регіоні стабільність та продовжити його соціально-економічний розвиток»

Юлія Світлична – виконуюча обов'язки голови ХОДА. 32 роки, має дві вищі освіти з відзнакою, кандидатка наук. 10 років займається економікою та управлінням, з 2006 року (з перервою на 5 років, поки Президентом був Віктор Янукович) – в облдержадміністрації.

На останніх виборах обрана до харківських районної, міської та облради – в останній очолює фракцію БПП і Комісію з економічного розвитку і міжнародних відносин. Володіє не тільки особистою чарівністю і вмінням чесно спілкуватися з простими людьми – від студентів до пенсіонерів – а й, коли це необхідно – принциповістю і жорсткістю. Штірліц-Ісаєв писав про таких: «нещадний до ворогів Рейху».

Світлична закінчила Харківський держуніверситет харчування та торгівлі (економіст-міжнародник) і Національну академію державного управління при Президенті України (магістр держуправління). Кандидатка наук держуправління. Свою кар'єру в обладміністрації починала в 2006 році головним спеціалістом відділу інвестиційної політики Головного управління економіки облдержадміністрації. Через рік очолила відділ цінової політики, потім – відділ розвитку підприємства та ринкових відносин.

З 2009 по 2012 рік була аспірантом Національної академії держуправління, після чого два роки пропрацювала заступником директора ТОВ «Дорн». Повернулася до Харківської облдержадміністрації відразу після зміни влади – в квітні 2014-го і до призначення віце-губернатором (в листопаді 2014 року) очолювала Департамент з підвищення конкурентоспроможності регіону.

Юлія Світлична стала першою з офіційно призначених віцегубернаторів в новій команді Харківської обладміністрації (ще при Ігорі Балуті) і зберегла свою посаду після того, як область очолив Ігор Райнін.

В обладміністрації Світлична курує дуже важливий напрям – економіку і міжнародні відносини, а також науку і освіту. Саме вона займається популяризацією регіону, залученням інвесторів і контактами з міжнародними партнерами. Робота в цих напрямках йде більш ніж активно: про робочі зустрічі та круглі столи з участю потенційних інвесторів  з усього світу харківська ОДА звітує мало не щодня.

Рік тому команда Світличної заробила для області право вперше в Україні впровадити проект «Електронний уряд». Також дуже амбітно виглядала ідея відкрити офіс Харківського регіону у Вашингтоні – в якихось 200 метрах від Білого Дому.

Публічність віце-губернатора зробила її другою по пізнаваності і цитованості людиною в ХОДА – після Райніна. Саме їй свого часу було довірено транслювати позицію державної влади в Харківській області з більшості питань. А тепер і виконувати обов'язки голови ХОДА.

Перше питання до очільниці області - щодо рейтингу соціально-економічного розвитку регіонів, так званого «Рейтингу Кабміну», де Харківській області за підсумками 2015 року  вдалося перескочити через кілька сходинок на першу позицію. 

Як Харківській області вдалося у рейтингу Мінрегіону стати лідером серед інших областей, пропустивши вперед тільки місто Київ? В яких напрямках відбулися прориви і хто доклав до цього зусиль?

– У стратегії розвитку Харківської області викладені пріоритети її розвитку до 2020 року. Відповідно до неї, ми почали рухатися, індивідуально розвиваючи кожен напрямок. Рейтинг соціально-економічного розвитку регіону виступає свого роду барометром, який показує, чи правильно ми йдемо, чого досягли і що потрібно міняти. За підсумками 2015 року у Харківської області два перших місця – за освітою і енергоефективністю, лідируючі позиції з економічної самодостатності. Саме сукупність результатів з усіх 64-х показників Кабінету Міністрів вивела нас на перше місце серед областей.

До речі, що таке економічна самодостатність?

– Там кілька параметрів, куди входять, у тому числі, і промислове виробництво, і сільське господарство.

Київ же не очікував, що його посунуть з першого місця за освітою. Цього року він буде робити все, щоб повернути втрачені позиції...

– Київ – це столиця, на яку спрямований великий фінансовий ресурс. Але що це за столиця, якщо вона буде «пасти задніх»? Центр будь-якої держави є «економічним магнітом» – це логічно. Незважаючи на те, що у нас в регіоні немає таких можливостей, нам вдається приділяти увагу освіті та науці. І, судячи з результатів рейтингу, небезуспішно.

Обладміністрацією було визначено кілька пріоритетів: поліпшення матеріально-технічної бази, акцент на підготовку дітей до здачі ЗНО, сприяння в науково-практичній діяльності самих учнів. Ми розуміли, що зовнішнє тестування – це складний етап: його бояться і батьки, і діти. Але ж і вчителі повинні розуміти, що вони викладають. Ми почали підтягувати викладачів сільських шкіл, навчаючи їх тому, як правильно готувати дітей до здачі тестів.

У результаті ми в трійці лідерів вже другий рік поспіль, незважаючи на те, що до цього у нас були скромні позиції в цих напрямках. За результатами державної підсумкової атестації (ДПА) ми також в четвірці лідерів.

Розповідають, що деякі викладачі також писали ЗНО, і результати у них були досить скромними.

– Повторюся, ми сконцентрувалися на підготовці як і самих учнів, так і викладачів – ця робота побудована через районні відділи освіти.

У рамках підготовки учнів до захисту робіт в Малій Академії Наук була проведена робота з вищими навчальними закладами. Для підготовки своїх робіт обдаровані діти мають тепер можливість спілкуватися і взаємодіяти з викладачами вишів.

Зараз багато говорять про опорні школи. Що це за школи і хто в них буде навчатися?

– Нова система якісної освіти для дітей, які навчаються в маленьких містечках і селищах, передбачає створення опорних шкіл. Вони будуть оснащуватися всім необхідним для сучасного навчального процесу, з обладнаними кабінетами і лабораторіями для фізики, хімії, біології, географії, математики, майстернями, комп'ютерним та мультимедійним обладнанням, швидкісним доступом в Інтернет і спортивними об'єктами.

У селах ми залишаємо початкову школу, а велика опорна в центрі готова приймати вже більше ста дітей. Програма «Шкільний автобус», зокрема, спрямована саме на це. У певному районі області може бути створено кілька опорних шкіл, кожна з яких в своєму підпорядкуванні матиме декілька філіалів – шкіл I-II ступеня. В опорній школі зможуть навчатися діти з 1-го по 11-й клас. У філіях, за рішенням громади, – з 1-го по 4-й або з 1-го по 9-й. Яка школа буде опорною, а яка стане філією, також визначає територіальна громада.

Скажіть, які є мотиваційні програми, щоб до сільських шкіл йшли молоді викладачі? Адже ми при словах «сільська школа» нерідко уявляємо образ бабусі-вчительки, яка там вже 50 років викладає.

– Створення опорних шкіл і дає можливість влаштуватися тут викладачам після вишів. Це ж не глухе село на 30-40 осіб, в яке не хочеться їхати, а вже дещо інший рівень. Відповідно, і обладнання, і якість підготовки дітей зовсім інші. 1 вересня у Валках і в Зміївському районі були відкриті такі опорні школи – приголомшливе обладнання, якого вчителя до цього не бачили. Це їх і самих надихає, і дає можливість дітям не спати на уроках, а активно включатися в навчальний процес.

Місяць тому вперше був опублікований рейтинг знань у сільських школах, без прив’язки до обласних центрів, де були виділені місто та область.

– У Харківщини там результати дуже хороші. Сьогоднішня сільська освіта, дійсно, набирає хороші темпи і підтягується до міської. Це вселяє оптимізм.

Щодо децентралізації, точніше, реформи місцевого самоврядування: наскільки вона успішно просувається?

– Реформа місцевого самоврядування передбачає кілька етапів. Перший – це бюджетна децентралізація. Було багато непорозумінь, багато висловлено побоювань і ризиків у зв'язку з цим. Президентом було прийнято вольове рішення з приводу її впровадження і ми пішли цим шляхом.

У результаті бюджетної децентралізації відбулося збільшення місцевих бюджетів – від 20% до декількох раз. Обласний бюджет також виграв в цій частині – в цьому році ми отримуємо збільшення зі зведеного бюджету в розмірі 32%, а по загальному фонду – 45%. Це досить серйозний фінансовий ресурс, який можна витратити на розвиток інфраструктури, соціальні та інші об'єкти, запуск яких дозволить людям побачити реальні зміни.

Тобто, бюджет області зріс на 32-45% у порівнянні з бюджетом минулого року, який, в свою чергу, також значно збільшився?

– Так, це досить серйозний фінансовий важіль, який можна тепер направити на розвиток 27 районів Харківської області, де проблеми накопичувалися роками. У деяких з них дороги і будівлі не ремонтувалися десятки років.

Ми зараз говоримо про можливість почати ремонт доріг у межах населених пунктів або між ними?

– І тих, і інших. Важливо розуміти, що є різна підпорядкованість доріг. І такий національний проект, наприклад, як Чугуїв-Мілове не можна профінансувати лише за рахунок місцевих бюджетів. Нами були підготовлені всі відповідні документи, проведена робота з центральними органами влади, виділені фінансові ресурси і дорога на сьогоднішній день повністю готова до здачі. Вона зараз придатна для проїзду транспорту, хоча зовсім нещодавно там була абсолютно інша картина. Той, хто їздив по ній, розуміє, про що я кажу. Дорога не ремонтувалася довгі роки, і тільки з приходом на посаду голови ХОДА Ігоря Райніна ситуація почала змінюватися в кращу сторону.

Навесні на нараді з облавтодором ХОДА визначила стратегічні напрямки саме по дорогах. Що встигнуть закінчити ще до кінця цього року?

– По районам області зараз вже досить багато зроблено, а багато зараз ще в процесі. На даний момент у нас в пріоритеті сумський напрямок, який необхідно якомога швидше закрити. Ми продовжуємо діалог з центральними органами влади щодо виділення на нього фінансових ресурсів. Будемо планомірно робити цю ділянку, допоки погода дозволить.

Під час інтерв'ю з Євгеном Зражевцем він зізнався, що з підрядниками, які напередодні Євро-2012 робили і окружну дорогу, і ділянку київської траси на в'їзді до Харкова, уряд Азарова так і не розрахувався. ОДА в цьому напрямку робила якісь певні кроки, щоб все-таки люди отримали ті гроші, які вони заробили? Чи отримають вони їх коли-небудь?

– Робота в цьому напрямку йде, але основний замовник – Укравтодор. Це необхідно розуміти. Звичайно ж, ці гроші організаціям, які працювали, повинні бути повернені.

Другий етап децентралізації – це добровільне об'єднання територіальних громад?

– Саме так. Спочатку цей процес був пов'язаний з безліччю політичних і якихось інших інсинуацій. Але він йде: у Харкові створено вже три об'єднані територіальні громади: Старосалтівська, Мереф'янська і Чкалівська. Ще по одній, Роганській ОТГ, документи вже подані до ЦВК і ми очікуємо оголошення дати виборів. Крім того, ще дві громади, які висловили бажання, ми готуємо до цього етапу, допомагаємо їм.

Створення об'єднаних громад передбачає зменшення витрат на адміністративний ресурс і збільшення місцевих бюджетів. Власні кошти збільшуються практично в два рази, це без дотацій і без субвенції з державного бюджету.

Перший заступник голови ХОДА 29 серпня стає в.о. губернатора. Ви переїхали з одного кабінету до іншого, надійшли нові обов’язки. У зв'язку з цим чи підшукуєте Ви собі нових заступників? І за якими саме напрямками необхідне посилення?

– На посаді виконуючого обов'язки голови ХОДА моя основна задача – зберегти регіон в стабільному стані та продовжити його соціально-економічний розвиток. На сьогоднішній день претензій до заступників у мене немає. Однак, перед кожним стоїть своя ділянка роботи, яку він повинен з розумінням власної відповідальності закривати. Перегляд кадрової структури – це вже наступний етап, його кожен будує під свій стиль роботи в рамках штатного розкладу.

Чи очікують на кадрові ротації райони області: до яких голів РДА є питання?

– На сьогоднішній день за підсумками колегії з підготовки до опалювального сезону є питання до двох районів: Чугуївського і Великобурлуцького. Ми розглянули й оцінили ті ризики, які перед ними стоять, затвердили їм завдання, встановили терміни, відповідно до яких будемо питати про те, що зроблено.

Ви довгий час працювали з Ігорем Райніним. Що можете сказати про роботу з нинішнім головою Адміністрації Президента?

– Під час призначення Ігоря Львовича головою АП багато говорили, що він один з кращих політичних менеджерів у країні. Повністю з цим згодна, він дійсно вміє в складних умовах і в стислі терміни досягати результату.

І все-таки, чи завжди Ваша думка збігалася з рішенням Райніна? Існує суперечлива інформація. Що скажете?

– Були питання, в тому числі й кадрові, коли наші думки не збігалися. Це робочий процес. Треба віддати йому належне, Ігор Львович вміє чути, коли думка аргументована.

Перейдемо до Вашої міжнародної діяльності. Президент призначив Вас представником України в Конгресі місцевих регіональних влад Ради Європи. Чим плануєте там займатися?

– Перше засідання відбудеться в Страсбурзі вже наприкінці жовтня. На сьогоднішній день ця організація займається консолідацією загальної діяльності країн, які знаходяться на території Європи. Це поліпшення взаємного співробітництва, посилення демократії, допомога окремим регіонам і містам.

Це допомога яка – фінансова, інтелектуальна чи методична?

– Організаційна, консультаційна, іноді фінансова. Корисно це тим, що ми – представники громад і територій – маємо можливості донести ситуацію, яка реально відбувається на місцях без спотворення інформації. Не задовольнятися газетами і журналами, а безпосередньо почути, що відбувається, які ризики стоять, у чому потрібна допомога.

Всього в українську делегацію входить 6 представників від регіонів. Харківська область – в пріоритеті у міжнародних партнерів, їй приділяють особливу увагу. І це плюс, що представник Слобожанщини представлятиме область вже в Європейському союзі, доносячи те, що відбувається до перших осіб, які приймають геополітичні рішення. Я думаю, що це позитивно позначиться на життєдіяльності регіону.

Чи правильно я розумію, що офіс Харківської області у Вашингтоні, відкритий у вересні 2015 року, протягом першого півріччя роботи, скоріше, розгойдувався, і тільки після візиту делегації харківських чиновників (в число яких входили і Ви) у березні 2016-го запрацював на повну потужність? Я десь читав про понад 20 компаній, які на цю ініціативу відгукнулися. Хто вже досяг якихось істотних проривів?

– Сьогодні можна говорити про позитивний результат діяльності кількох харківських підприємств. Деякі з них підпишуть договори на Інвестиційному форумі в Харкові цього тижня. Ми плануємо там провести панель, присвячену роботі офісу Харківської області у Вашингтоні. Є бажання, яке виявляють представники бізнесу, – перенести майданчик з Вашингтону до Нью-Йорка. Адже саме Нью-Йорк є бізнес-столицею, все активне ділове життя проходить саме там.

Але при цьому, всі політичні рішення приймаються виключно у Вашингтоні. І тільки виходячи зі стратегії держави та прийнятої нею політики, США вирішують, приділяти увагу іншим країнам чи ні. Ми досягли цього позитивного іміджу, нас підтримують Сполучені Штати Америки, свідченням чого є два меморандуми, які були підписані між обласною державною адміністрацією та посольством США.

А чому два?

– Вони різні. Перший стосується виключно боротьби з корупцією: імплементація проектів з дерегуляції, в частині роботи за системою «Прозорро» і ЦНАП, які ми ефективно ведемо з посольством США, залучаючи іноземних партнерів для консультацій.

А другий підписаний меморандум – про взаєморозуміння між Урядом Сполучених Штатів Америки в особі Посольства США в Україні та Харківською обласною адміністрацією. Він передбачає співпрацю в усіх напрямках господарської діяльності. Це посилення допомоги міжнародних організацій Харківської області, інвестиційна активність, співпраця в промисловості, освіті та інших сферах.

Для посилення інвестиційної привабливості на харківський форум запрошені американські фонди інвестицій, які запропонують свої можливості для харківських бізнесменів. За нашою ініціативою до початку форуму, щоб знайти шляхи взаємодії, відбудеться бесіда великого бізнесу безпосередньо з послом, а також американськими представниками. Для популяризації діяльності на території США ми запросили дуже відомі лобістські компанії та фонди, які готові консультувати харківські підприємства.

З Посольством США у Вас добрі стосунки? 

– Так, у нас дійсно багато спільних проектів. Для нас важливо якомога більше залучити можливостей США до області. У свою чергу, Посольство США довіряє нам. І з їх слів саме Харківська область має найбільшу довіру від американської сторони. Ми знаходимося в постійному контакті й з колишнім Послом Джефрі Пайеттом і з нинішнім Послом Марі Йованович, яка візьме участь у Міжнародному інвестиційному форумі в Харкові 23 вересня. Тому наша співпраця буде розширюватися. Основні напрямки співпраці – це проекти з удосконалення надання адміністративних послуг, проекти, націлені на боротьбу з корупцією, і безумовно соціально-гуманітарні програми.

Про Вас дуже багато позитивних відгуків. І представників США та Євросоюзу, і українських політиків, і багатьох представників громадського сектору. У чому секрет такого успіху?

– Звикла виконувати свою роботу якісно. Буду робити все можливе, щоб люди не були розчаровані. Головне, щоб саме мешканці області позитивно оцінювали роботу влади. Тому пріоритети такі: системні взаємини з громадянським суспільством, з усіма, хто готовий конструктивно підказувати і брати участь у розвитку регіону. Саме брати участь, а не розмірковувати. Друге - соціальний та економічний розвиток області, реалізація серйозних інвестиційних проектів. Третє - подальше посилення міжнародних відносин. Це не тільки дозволить активізувати економічні процеси, але й дасть додаткові можливості для власної реалізації та розвитку кожного мешканця області. Безумовний пріоритет -– це забезпечення безпеки на території області та поліпшення ситуації з загонами територіальної оборони.

Борис Ложкін, який представляв Вас в якості першого віце-губернатора, очолив Національну інвестиційну раду. Це добре для Харківщини ?

– Безумовно, це позитивний момент не тільки для Харківської області, але і для України. Борис Ложкін дуже авторитетна людина в середовищі найбільших світових інвесторів, вміє з ними спілкуватися і знаходити аргументи для відстоювання проектів, які важливі для України. Його слову інвестори довіряють. Важливо і те, що Харківська область є одним з основних пріоритетів у діяльності Національної інвестиційної ради. І старт своєї роботи Рада бере саме в Харкові.

Нещодавно Прем'єр-міністр Гройсман нагородив Вас Грамотою Кабінету Міністрів України як одного з кращих регіональних керівників. Які у Вас стосунки з новим Кабміном?

– Стосунки конструктивні, ми активно будемо відстоювати інтереси Харківщини. Кабмін чітко розуміє важливість для України розвитку Харківського регіону. Маємо позитивний діалог практично з кожним міністром.

Відомо, що ОДА активно підтримує олімпійський рух. Розкажіть докладніше про це.

– Ми з олімпійцями друзі! Це більш міцні відносини, ніж підтримка. Будемо робити все для того, щоб кращі спортсмени Харківщини мали змогу проявити свій потенціал. Будемо з ними поруч і в хвилини перемог, і в ті хвилини, коли їм потрібна буде звичайна людська увага. 10 жовтня відбудеться «Бал олімпійців», де матимемо можливість поговорити один з одним. Бронзовий призер Олімпійських ігор Богдан Бондаренко отримає ключі від двокімнатної квартири площею 100 кв. м замість однокімнатної в Рогані, яка була у нього раніше. Будуть і ще приємні моменти для наших олімпійців. Ми будемо підтримувати і Паралімпійський спорт.

Харків'янин Максим Кріпак везе додому 5 золотих медалей і 3 срібні. Це видатний результат! І я буду ініціювати присвоєння йому звання «Почесний громадянин Харківської області». До речі, у Максима перед змаганнями були проблеми в стосунках з керівництвом спортивної школи. Тому ми, разом з лідером національного Паралімпійського руху Валерієм Сушкевичем, беремо хлопця під особисту опіку.

Що з фіналом кубка України з футболу? У пресі пройшла інформація, що Ви ініціювали проведення фінального матчу Кубку України з футболу сезону 2016/2017 на стадіоні «Металіст».

– Думаю, що фінал пройде в Харкові. Принаймні, я для цього буду робити все можливе. У мене була зустріч з президентом ФФУ Андрієм Павелком, на якій були викладені наші аргументи. Незважаючи на велику конкуренцію в цьому питанні серед міст, буду наполягати на тому, що свято футболу має пройти саме в Харкові.

Знаю, що Ви активно почали вести свою сторінку в «Фейсбуці». Це необхідність чи політична мода?

Так, дійсно. Сама сторінка у мене була досить давно, проте я більше читала те, що пишуть інші користувачі мережі. Останнім часом я стала не тільки читачем, а й дописувачем. Присутність в соціальних мережах покращує пряму комунікацію з людьми, дозволяє в багатьох випадках уникнути бюрократичних бар'єрів при вирішенні серйозних і нагальних питань, про які мені пишуть в особистих повідомленнях. Крім цього, іноді хочеться чисто по-людськи висловити свої емоції або поділитися успіхами в більш полегшеній формі, ніж це дозволяє формат офіційних коментарів.

Передбачаючи Ваше наступне питання, хочу сказати, що сторінку веду сама. Єдине, залучаю своїх помічників і заступників, коли потрібно включитися в якусь ситуацію або вирішити якесь важливе питання, про яке мені повідомляють користувачі «Фейсбуку». На жаль або на щастя, часу на «Фейсбук» у мене мало. В основному - пізно ввечері, після роботи.

comments powered by HyperComments